Microsoft Windows SharePoint Services
DomůZpětVpředTisk

Glosář

Glosář


A

Active Server Pages (stránky ASP)
Technologie, která umožňuje webovým vývojářům kombinovat skripty a kód HTML s cílem vytvořit dynamický webový obsah a webové aplikace.
adresa URL (Uniform Resource Locator)
Adresa udávající protokol (např. HTTP nebo FTP) a umístění objektu, dokumentu, webové stránky nebo jiného cíle v Internetu nebo intranetu. Příklad: http://www.microsoft.com/.
alokační tabulka souborů (FAT)
Běžný formát souboru pro katalogizaci souborů v operačních systémech DOS a Windows; metoda fyzického uložení a přístupu k souborům z pevného disku. Tabulka FAT obsahuje seznam všech souborů na fyzické nebo logické jednotce.
analýza využití
Data shromážděná za účelem vyhodnocení, jak je web využíván. Jedná se například o uživatelská jména návštěvníků, počet návštěv jednotlivých stránek a typy použitých webových prohlížečů.
anonymní ověřování
Způsob ověřování, který poskytuje přístup k uživatelům, kteří nemají uživatelské účty na serverovém počítači.


B

brána firewall
Systém zabezpečení, který využívá server proxy mimo síť organizace, aby byla síť chráněna proti externím hrozbám, jako jsou uživatelé se zlými úmysly nebo poškozené soubory.


Č

část určená pro nástroj
Ovládací prvek v podokně nástroje, který umožňuje uživatelům nastavovat vlastnosti, spouštět příkazy, vyvolávat průvodce a pracovat s webovými částmi na stránce webových částí.
čistý text
Nešifrovaný, na počítači nezávislý text ASCII v čitelné formě


D

databáze obsahu
Server SQL nebo databáze MSDE, které obsahují obsah pro jeden nebo více webů SharePoint.
diskusní server
Počítač, který uchovává text diskuse a informace o umístění souboru, o kterém se diskutuje.
domovská stránka
Hlavní stránka webu. Obvykle obsahuje hypertextové odkazy na jiné stránky, a to v rámci webu i mimo něj.


E

extranet
Externí web organizace; obvykle zajištěný tak, aby k němu mohli získat přístup pouze autorizovaní uživatelé.


F

fond aplikací
Skupina jedné nebo více adres URL v Internetové informační službě (IIS), obsluhovaných jedním dílčím procesem


H

hypertextový odkaz
Barevný a podtržený text nebo grafika; po klepnutí na něj přejdete do souboru, do umístění v souboru, na stránku HTML na webu (World Wide Web) nebo na stránku HTML v intranetu. Hypertextové odkazy mohou také umožňovat přechod do diskusních skupin a na weby Gopher, Telnet a FTP.


I

ID národního prostředí (LCID)
32bitová hodnota definovaná systémem Windows, která se skládá z ID jazyka, ID řazení a vyhrazených bitů. Označuje konkrétní jazyk. Například LCID pro americkou angličtinu je 1033 a pro češtinu 1029.
individuální webová část
Sdílená webová část, která byla upravena uživatelem v osobním zobrazení. Změny webové části provedené tímto způsobem jsou viditelné pouze pro uživatele, který je provedl.
integrované ověřování systému Windows
Rovněž označované jako ověřování Výzva a odpověď systému Windows NT. Způsob ověřování, který šifruje uživatelská jména a hesla v interakci více transakcí mezi klientem a serverem.
Internet
Celosvětová síť počítačů. Máte-li přístup k Internetu, můžete získat informace z milionů zdrojů, včetně škol, vládních institucí, podniků a jednotlivců.
Internetová informační služba (IIS)
Softwarové služby od společnosti Microsoft, které podporují vytváření, konfiguraci a správu webů, jakož i jiné funkce Internetu. Internetová informační služba zahrnuje protokoly NNTP (Network News Transfer Protocol), FTP (File Transfer Protocol) a SMTP (Simple Mail Transfer Protocol).
intranet
Interní web organizace
ISAPI
Rozhraní ISAPI (Internet Server Application Programming Interface). Rozhraní webového serveru pro vývoj aplikací, vyvinuté společnostmi Process Software a Microsoft, které lze použít namísto rozhraní CGI.


J

jazyk VBScript (Visual Basic Scripting Edition)
Dílčí sada programovacího jazyka Visual Basic for Applications optimalizovaná pro programování webových aplikací. Stejně jako u jazyka Microsoft JScript je kód pro skript VBScript vložen do dokumentů HTML.
JScript
Skriptovací jazyk založený na objektech, který je vzdáleně a volně spojen s jazykem Java. Kód v jazyce JScript je vložen přímo do stránky HTML.


K

knihovna dokumentů
Složka, ve které je uložena kolekce souborů, které často používají stejnou šablonu. Každý soubor v knihovně je spojen s uživatelsky definovanými informacemi, které jsou zobrazeny ve výpisu obsahu pro tuto knihovnu.
kódová stránka
Seřazená sada znaků, ve které je číselný index (kódový bod) spojen s jednotlivým znakem konkrétního písmového systému. Existují samostatné kódové stránky pro různé písmové systémy, např. západoevropské jazyky a cyrilici.
kódový bod
Číselná hodnota v kódování Unicode nebo v kódové stránce; odpovídá znaku. V západoevropské kódové stránce představuje hodnota 132 kódový bod znaku ä; v jiné kódové stránce však může kódový bod 132 odpovídat jinému znaku.
kolekce webů
Sada webů na virtuálním serveru, které mají stejného vlastníka a sdílejí nastavení správy. Každá kolekce webů obsahuje web na nejvyšší úrovni a může obsahovat jeden nebo více podřízených webů. Na každém virtuálním serveru může být více kolekcí webů.
konfigurace více hostitelů
Schopnost webového serveru podporovat více než jednu internetovou adresu a více než jednu domovskou stránku. Nazývá se rovněž konfigurace více domovských stránek.
konfigurační databáze
Server SQL nebo databáze MSDE, které obsahují informace o konfiguraci serveru nebo serverové farmy služby Windows SharePoint Services.
kvóta
Způsob zadání omezení velikosti úložiště nebo počtu uživatelů, které může web použít.


M

mezipaměť
Speciální paměťový podsystém, ve kterém se duplikují často používané datové hodnoty pro rychlý přístup.
místní skupina správců
Skupina uživatelů, kteří mají oprávnění k provádění úkolů správy na místním serveru. Oprávnění pro tuto skupinu se nastavují pomocí nástrojů pro správu operačního systému.


N

národní prostředí uživatele
Nastavení určující formáty a pořadí řazení pro datum, čas, měnu atd. Rovněž označované jako místní nastavení.
název síťové domény
Skupina uživatelů v síti, kteří sdílejí společnou sadu sdílených prostředků, např. serverové diskové jednotky a tiskárny. Velká síť může mít několik domén založených na potřebách jednotlivých sad uživatelů.


O

osobní zobrazení
Zobrazení seznamu, knihovny dokumentů služby SharePoint nebo stránky webových částí, které je dostupné pouze pro konkrétního uživatele. Osobní zobrazení stránky webových částí používá kombinaci sdílených hodnot vlastností a individuálních hodnot vlastností. Změny provedené u osobního zobrazení platí pouze pro seznam, knihovnu nebo stránku v tomto zobrazení a jsou tedy viditelné pouze pro toho uživatele.
ověřování pomocí certifikátu
Rovněž označované jako protokol SSL (Secure Sockets Layer). Způsob ověřování, který poskytuje zabezpečení pro připojení TCP/IP.
ověřování přístupu algoritmem Digest
Způsob ověřování, který předává uživatelská jména a hesla v bezpečném formátu.
oznámení
Funkce, která uživatele informuje prostřednictvím e-mailu, pokud dojde ke změně položky, dokumentu, seznamu nebo knihovny dokumentů na webu. Uživatel může například vytvořit oznámení, aby obdržel e-mailovou zprávu při každé aktualizaci dokumentu v konkrétní knihovně dokumentů. Poznámka: Tato funkce se dříve nazývala odběr.


P

podokno nástroje
Podokno úloh na stránce webových částí sloužící k procházení, vyhledávání a importu webových částí z galerií webových částí a k úpravám vlastních a společných vlastností webových částí
podřízený web
Pojmenovaný podadresář webu nejvyšší úrovně, který představuje úplný web. Každý podřízený web může mít oprávnění pro správu, vytváření a procházení nezávislá na webech nejvyšší úrovně a jiných podřízených webech.
port pro správu
Virtuální server a port Internetové informační služby (IIS), používané pro Centrální správu SharePoint
posloupnost diskuse
Řada zpráv nebo komentářů na diskusní vývěsce nebo ve webových diskusích, ve které jsou odpovědi na zprávu nebo komentář vnořeny přímo pod ně namísto chronologického nebo abecedního pořadí.
poštovní server SMTP
E-mailový server používající protokol SMTP (Simple Mail Transfer Protocol). Protokol SMTP je členem sady protokolů TCP/IP, která řídí výměnu elektronické pošty mezi agenty pro přenos zpráv.
práva
Oprávnění na úrovni souboru nebo složky umožňující přístup k webu
protokol FTP (File Transfer Protocol)
Protokol sloužící k získání vzdáleného přístupu k webovému serveru
průzkum
Součást webu, která umožňuje uživatelům odpovědět na soubor otázek zadaných autorem průzkumu. Výsledky jsou shrnuty v grafickém souhrnu. Vyžaduje webový server se službou Windows SharePoint Services.
přístup pro anonymního uživatele
Schopnost získat přístup na webový server, na kterém uživatel nemá účet. Anonymní uživatelé mají obvykle omezenější přístupová práva než uživatelé s účty.


R

rejstřík fulltextového vyhledávání
Rejstřík, který umožňuje uživatelům provádět fulltextové hledání na webu.
rezervovat
Umožňuje uživatelům uzamknout soubor po dobu úprav, aby jej jiní uživatelé nemohli nevědomky také přepisovat nebo upravovat. Dokument může upravit pouze uživatel, který jej rezervoval.
role
Viz skupina webu
rozhraní CGI (Common Gateway Interface)
Standardní způsob rozšíření funkcí webového serveru spuštěním programů nebo skriptů na webovém serveru v reakci na požadavky webového prohlížeče, například při zpracování formulářů. Použitím rozhraní CGI můžete vytvořit dynamičtější webové stránky.
rozšíření
Proces připojení služby Windows SharePoint Services k virtuálnímu serveru
rozšíření FrontPage Server Extensions
Sada programů a skriptů, které podporují vytváření obsahu v aplikaci Microsoft Office FrontPage a rozšiřují funkce webového serveru.


S

sdílená webová část
Webová část přidaná na stránku webových částí uživatelem, který pracuje na stránce ve sdíleném zobrazení. Sdílené webové části jsou k dispozici všem uživatelům stránky webových částí, kteří mají příslušná oprávnění.
sdílené zobrazení
Zobrazení seznamu, knihovny dokumentů nebo stránky webových částí, které vidí každý uživatel s odpovídajícím oprávněním k webu. Sdílené zobrazení stránky webových částí používá sdílené hodnoty vlastností. Změny provedené u sdíleného zobrazení platí pro podobu seznamu, knihovny nebo stránky, v jaké se zobrazují všem uživatelům.
server SQL
Počítač s instalovanou konfigurací serveru Microsoft SQL Server s konfigurovanou databází
serverová farma
Centralizované seskupení síťových serverů udržovaných podnikem nebo často také poskytovatelem služeb sítě Internet (ISP). Serverová farma poskytuje síť s vyrovnáváním zátěže, škálovatelností a odolností proti chybám. Jednotlivé servery mohou být připojeny takovým způsobem, že zdánlivě představují jediný zdroj.
Setupsts.exe
Instalační program pro službu Windows SharePoint Services
seznam
Součást webu uchovávající a zobrazující informace, které mohou uživatelé přidat pomocí svých prohlížečů. Vyžaduje webový server, na kterém je spuštěna služba Windows SharePoint Services.
seznam řízení přístupu
Obsahuje seznam uživatelů nebo skupin a jejich oprávnění zabezpečení. Označuje, kdo může aktualizovat, změnit nebo odstranit objekt v počítači nebo prostředek v síti.
skriptovací jazyk
Programovací jazyk určený specificky pro programování webů. Příkladem jsou jazyky JScript a Microsoft Visual Basic Scripting Edition (VBScript).
skupina pro více webů
Vlastní skupina zabezpečení, která platí pro více než jeden web. Skupinu pro více webů lze přiřadit ke skupině webu, jako by se jednalo jen o jednoho uživatele.
skupina webu
Skupiny webu jsou vlastní skupiny zabezpečení, které platí pro specifický web. Uživatelé jsou přiřazeni ke skupinám webu a na základě toho jsou jim udělena oprávnění k webu SharePoint.
služba Microsoft Data Engine (MSDE)
Úložiště dat založené na technologii serveru Microsoft SQL Server, ale navržené a aktualizované pro použití v menších počítačových systémech, např. v počítači jednoho uživatele nebo na serveru malé pracovní skupiny. Označuje se rovněž jako program Microsoft SQL Server Desktop Engine.
soubor popisu webové části (DWP)
Soubor XML definuje výchozí nastavení vlastností pro instalaci webové části, včetně odkazů na všechny ostatní soubory, které mají část spouštět a zobrazovat.
soukromá webová část
Webová část přidaná na stránku webových částí uživatelem, který pracuje na stránce v osobním zobrazení. Soukromé webové části jsou k dispozici pouze uživateli, který webovou část přidal nebo importoval.
správa verzí
Správa verzí dokumentů a obrázků vytvoří záložní kopii souboru při každém uložení souboru do knihovny.
SSL (Secure Sockets Layer)
Navržený otevřený standard, vyvinutý společností Netscape Communications pro vytvoření zabezpečeného komunikačního kanálu, který zabrání zachycování kritických informací, např. čísel kreditních karet.
statická webová část
Webová část, která je přidána na webovou stránku (ASPX) a není v zóně webové části.
stránka webových částí
Zvláštní typ webové stránky, která obsahuje jednu nebo více webových částí. Stránka webových částí konsoliduje data, například seznamy a grafy, a webový obsah, například text a obrázky, do dynamického informačního portálu vztahujícímu se k nějakému společnému úkolu nebo zvláštnímu zájmu.
systém souborů NTFS
Navrženo výhradně pro použití v operačním systému Windows NT nebo novějším. Systém NTFS umožňuje silnější zabezpečení a flexibilnější metody správy souborů než tabulka FAT. Viz také alokační tabulka souborů (FAT).


Š

šablona kvót
Specifická sada omezujících kvót pro použití u webu nebo u všech webů na virtuálním serveru
šifrovací klíč
Šifrovací klíč umožňuje šifrování a dešifrování informací o pověření.
šifrování
Metoda určená k promíchání obsahu souboru nebo datového paketu tak, aby byla data nečitelná bez dešifrovacího klíče.
šifrování, 128bitové
Vysoká úroveň šifrování. Používá 128bitový klíč k promíchání obsahu souboru nebo datového paketu tak, aby byla data nečitelná bez dešifrovacího klíče.
šifrování, 40bitové
Nízká úroveň šifrování. Používá 40bitový klíč k promíchání obsahu souboru nebo datového paketu tak, aby byla data nečitelná bez dešifrovacího klíče.


T

Telnet
Metoda sloužící k získání přístupu k webovému serveru UNIX
tichá instalace
Rovněž se označuje jako bezobslužná instalace. Instalace spuštěná pomocí možnosti příkazové řádky /q, která se spouští bez generování výzev pro uživatele.
typ připojení
Typ připojení webové části, např. typ Poskytnout řádek, který předává řádek dat z jedné webové části do jiné, nebo typ Získat filtr, který přebere hodnotu z jedné webové části a vyfiltruje data v jiné webové části na základě této hodnoty.


V

vCard
Internetový standard pro vytváření a sdílení virtuálních vizitek
virtuální server
Virtuální počítač, který se nachází na serveru HTTP, ale uživateli se jeví jako samostatný server HTTP. Na jednom počítači se může nacházet několik virtuálních serverů, každý z nichž je schopen spouštět vlastní aplikace a má vlastní, přizpůsobený přístup ke vstupním a periferním zařízením. Každý virtuální server může mít vlastní název domény a adresu IP.
vlastnost konfigurace
Vlastnost umožňující správci řídit nastavení služby Windows SharePoint Services
vrátit se změnami
Uvolní zámek pro úpravy a umožní ostatním uživatelům zobrazit aktualizovaný soubor nebo rezervovat soubor.
vzdálený hostitel
Webový server na samostatném serverovém počítači. Vzdálený hostitel je připojen k ostatním serverům pomocí síťového připojení.


W

web
Skupina souvisejících webových stránek, které hostují na serveru HTTP na webu (World Wide Web) nebo v intranetu. Stránky na webu obvykle pokrývají jedno nebo více témat a jsou vzájemně propojeny prostřednictvím hypertextových odkazů. Většina webů má jako výchozí bod domovskou stránkou.
web centra schůzek
Web založený na šabloně webu centra schůzek, používaný pro plánování, odesílání a spolupráci na materiálech schůzky a následné akce po schůzce nebo sérii schůzek
web nejvyšší úrovně
Výchozí web na nejvyšší úrovni poskytovaný webovým nebo virtuálním serverem. Chcete-li k webu nejvyšší úrovně získat přístup, zadáte adresu URL serveru bez zadání názvu stránky nebo podřízeného webu.
web pracovního prostoru
Podřízený web založený na šablonách sdíleného pracovního prostoru nebo centra schůzek
web pracovního prostoru dokumentů
Web založený na šabloně pracovního prostoru dokumentů, který členové pracovního prostoru používají pro diskuse, úpravy a spolupráci na dokumentu.
webová adresa
Cesta k objektu, dokumentu, souboru, stránce nebo jinému cíli. Adresou může být adresa URL (webová adresa) nebo cesta UNC (síťová adresa). Může zahrnovat konkrétní místo v souboru, například záložku aplikace Word nebo rozsah buněk aplikace Excel. Rovněž se označuje jako adresa.
webová část
Modulová jednotka informací, která se skládá ze záhlaví, rámce a obsahu. Webové části jsou základní stavební kameny stránky webových částí. Webová část je kombinací souboru popisu webové části (DWP) a souboru sestavení webové části (DLL). Všechny webové části jsou založeny na vlastních ovládacích prvcích pro web.
webová diskuse
Komentáře, které uživatelé připojují k webovým stránkám a dokumentům. Označované jako webové diskuse pro odlišení od diskusních vývěsek. Vyžaduje webový server se spuštěnou službou SharePoint Team Services nebo Windows SharePoint Services.
webová farma
Viz serverová farma
webový server
Počítač, který hostí webové stránky a odpovídá na požadavky z prohlížečů. Rovněž se označuje jako server HTTP. Webový server uchovává soubory, jejichž adresa URL začíná http://.


Z

základní ověřování
Protokol pro ověřování podporovaný většinou webových serverů a prohlížečů. Převádí jméno uživatele a heslo v čistém textu.
znaková sada
Seskupení abecedních, číselných a dalších znaků, které mají nějaký společný vztah. Například standardní znaková sada ASCII obsahuje písmena, čísla, symboly a kontrolní kódy, které tvoří kódovací schéma ASCII. Viz také kódová stránka.
©2003 Microsoft Corporation. Všechna práva vyhrazena.